Materiały dydaktyczne, kamizelki odblaskowe, kalendarze z ostrzeżeniem przed oszustami, ale przede wszystkim wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom na szkodę osób w wieku senioralnym przekazali funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego, którzy odwiedzili podopiecznych Dziennego Domu dla Osób Starszych Senior+. Mundurowi opowiedzieli jak nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na wnuczka”.
Dzięki coraz mniejszej ilości zakażeń oraz coraz częstszym szczepieniom wrocławscy profilaktycy mogą powrócić do bezpośrednich spotkań z osobami, które mogą być zagrożone przestępstwem. Niestety, do tego grona zaliczamy m.in. osoby w wieku senioralnym. Mimo wielu akcji i działań profilaktycznych nadal niektóre z nich dają się oszukać przestępcom, którzy udają członków rodziny, policjantów, czy funkcjonariuszy innych służb.
Dlatego policyjni profilaktycy nie ustają w wysiłkach, aby ostrzegać przed działaniami osób chcących wejść w posiadanie nie swojej własności. Kilka dni temu odwiedzili Dzienny Dom dla Osób Starszych Senior+, który mieści się na terenie wrocławskiego Starego Miasta.
Mundurowi opowiadali w jaki sposób działają przestępcy i jak nie dać się złapać w ich pułapkę. Przypominali, że ani policjanci, ani funkcjonariusze innych służb nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy, czy informacji umożliwiających dostęp np. do konta bankowego. W przypadku odebrania takiego podejrzanego telefonu, należy natychmiast przerwać rozmowę. Oszuści wykorzystując empatię seniorów i chęć niesienia przez nich pomocy starają się wejść w posiadanie ich oszczędności, często gromadzonych przez całe życie.
Oprócz oszustów działających metodami telefonicznymi są również złodzieje, którzy podają się m.in. za pracowników wodociągów i pukają do drzwi nieznanych osób. Kiedy zostają wpuszczeniu do mieszkania, wówczas odwracają uwagę domowników i kradną wartościowe przedmioty lub gotówkę. O takich przestępcach również opowiadali policjanci z Komendy Miejskiej Policji.
Funkcjonariusze przekazali wrocławskim seniorom gadżety zwiększające ich bezpieczeństwo, w tym kalendarze z ostrzeżeniami przed działalnością oszustów, a także kamizelki odblaskowe, które warto nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście. Dzięki temu jest się widocznym z większej odległości, np. podczas przechodzenia przez jezdnię.
Policjanci otrzymali od seniorów podziękowania za przeprowadzoną prelekcję oraz zaproszenie do kolejnych odwiedzin.
Prewencja KMP Wrocław
sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan
Komenda Miejska Policji we Wrocławiu