Materiały dydaktyczne, kamizelki odblaskowe, kalendarze z ostrzeżeniem przed oszustami, ale przede wszystkim wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom na szkodę osób w wieku senioralnym przekazali funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego, którzy odwiedzili podopiecznych Dziennego Domu dla Osób Starszych Senior+. Mundurowi opowiedzieli jak nie paść ofiarą oszustów działających metodą „na wnuczka”.

Dzięki coraz mniejszej ilości zakażeń oraz coraz częstszym szczepieniom wrocławscy profilaktycy mogą powrócić do bezpośrednich spotkań z osobami, które mogą być zagrożone przestępstwem. Niestety, do tego grona zaliczamy m.in. osoby w wieku senioralnym. Mimo wielu akcji i działań profilaktycznych nadal niektóre z nich dają się oszukać przestępcom, którzy udają członków rodziny, policjantów, czy funkcjonariuszy innych służb.

Dlatego policyjni profilaktycy nie ustają w wysiłkach, aby ostrzegać przed działaniami osób chcących wejść w posiadanie nie swojej własności. Kilka dni temu odwiedzili Dzienny Dom dla Osób Starszych Senior+, który mieści się na terenie wrocławskiego Starego Miasta.

Mundurowi opowiadali w jaki sposób działają przestępcy i jak nie dać się złapać w ich pułapkę. Przypominali, że ani policjanci, ani funkcjonariusze innych służb nigdy nie dzwonią z prośbą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy, czy informacji umożliwiających dostęp np. do konta bankowego. W przypadku odebrania takiego podejrzanego telefonu, należy natychmiast przerwać rozmowę. Oszuści wykorzystując empatię seniorów i chęć niesienia przez nich pomocy starają się wejść w posiadanie ich oszczędności, często gromadzonych przez całe życie.

Oprócz oszustów działających metodami telefonicznymi są również złodzieje, którzy podają się m.in. za pracowników wodociągów i pukają do drzwi nieznanych osób. Kiedy zostają wpuszczeniu do mieszkania, wówczas odwracają uwagę domowników i kradną wartościowe przedmioty lub gotówkę. O takich przestępcach również opowiadali policjanci z Komendy Miejskiej Policji.

Funkcjonariusze przekazali wrocławskim seniorom gadżety zwiększające ich bezpieczeństwo, w tym kalendarze z ostrzeżeniami przed działalnością oszustów, a także kamizelki odblaskowe, które warto nosić nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale również w mieście. Dzięki temu jest się widocznym z większej odległości, np. podczas przechodzenia przez jezdnię.

Policjanci otrzymali od seniorów podziękowania za przeprowadzoną prelekcję oraz zaproszenie do kolejnych odwiedzin.

Prewencja KMP Wrocław

https://www.youtube.com/channel/UC-TesA5MVh1rhsippG1JYqQ

sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu

http://wroclaw.policja.gov.pl/dwr/aktualnosci/bieza/39452,Policyjni-profilaktycy-przekazali-seniorom-nie-tylko-niezbedna-wiedze-ale-rownie.html