Emisja 22.01.2018 godz:18:30 TVP 3 Wrocław

https://wroclaw.tvp.pl/35706561/22012018-1830

od 9 minuty temat „Policja ostrzega”

„Na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej” – seniorzy nadal pozostają na celowniku oszustów, którym udaje się naciągnąć co piątą osobę. To pokazuje, że starsi ludzie są ostrożniejsi, ale przestępcy znajdują nowe metody. Dolnośląska policja w opublikowanym właśnie filmie ostrzega, że do metod „na wnuczka” dołączyło… oszustwo na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego.

– Zadzwoniono do mnie i ten ktoś tak mnie zmanipulował, że ja po prostu mu powiedziałam, że mam tam rzeczywiście gdzieś tego kuzyna czy kuzynkę. Wtedy powiedział, że potrzebuje pieniądze na samochód – opisuje pani Lila, mieszkanka Wrocławia. Kobieta nie dała się jednak nabrać. Podobnie jak pani Ewa, którą próbowano namawiać do zmiany operatora sieci energetycznej. –Mówił, że będzie korzystnie, że mi jeszcze jakieś pieniądze zapłacą za to. Nie zgodziłam się.

Pana Adama próbowano oszukać 3 razy. – Nie dałem się nabrać, bo nie poszedłem na żadne spotkanie – mówi mieszkaniec Wrocławia.

Pani Janina do tej pory nie może opanować emocji. Kobieta otrzymała zawiadomienie o konieczności uregulowania rachunku za remont, którego nie było. – Przyniósł mi to facet, który roznosi tamte skrzynkowe sprawy. Zaczęłam się zastanawiać, że to coś jest nie tak – relacjonuje kobieta. Pani Janina pieniędzy na wskazany numer nie przelała.

Film pokazujący właśnie takie sytuacje i ostrzegający przed oszustami zrealizowała dolnośląska policja. – To są różnego rodzaju legendy. Legenda na tzw. wnuczka, na policjanta, na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, na prokuratora, na pracownika poczty, czy pracownika banku. Tych legend może być naprawdę wiele – wylicza asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Dla osób starszych i ich rodzin organizowane są warsztaty i spotkania informacyjne. W domu opieki Senior Plus we Wrocławiu, zajęcia prowadzi emerytowany policjant. – Nasi podopieczni kilkakrotnie zetknęli się z naciągaczami – telefonicznymi i osobiście, także w swoich mieszkaniach. Stąd potrzeba przeprowadzenia takiego szkolenia – wyjaśnia Dorota Dutkiewicz, z-ca kierownika dziennego domu Senior Plus.

Dolnośląska policja zatrzymała ostatnio 7-osobową grupę, która od osób starszych wyłudziła ponad 200 tys. zł. Część pieniędzy udało się odzyskać.

/http://wroclaw.tvp.pl/35705374/seniorzy-ostrozniejsi-ale-policja-apeluje-o-rozwage/

 

SENIORZE NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ! – OSTRZEGAMY !!!